Pro-Ject Debut EVO 2 – neste generasjon av Debut
Debut EVO 2 konsentrerer seg om de grunnleggende egenskapene Pro-Ject mener er avgjørende for god vinylavspilling: en presis tonearm, stabilt drivverk og effektiv kontroll av uønskede resonanser. Den nye generasjonen kombinerer en helstøpt karbonarm med presisjonslager, en 1,7 kg tung aluminiumstallerken og den nye Pick it MM EVO-pickupen. Resultatet er en gjennomarbeidet platespiller som er håndlaget i EU og samtidig konstruert med gode muligheter for videre oppgradering.
Karbonarm med nytt presisjonslager
Tonearmen er laget som én sammenhengende, konisk konstruksjon i karbon og har en effektiv lengde på 21,85 cm. Karbon gir høy stivhet kombinert med lav masse, mens konstruksjonen uten separat headshell reduserer antallet skjøter der uønskede resonanser kan oppstå.
Armen er montert i en massiv, CNC-maskinert lagerblokk av aluminium med et presist lavfriksjonslager. Pro-Ject har også utstyrt Debut EVO 2 med adaptiv antiskating, som kompenserer for at skating-kraften endrer seg når pickupen beveger seg mellom de ytre og indre rillene. Det TPE-dempede motvektsloddet reduserer resonanser mellom tonearm og pickup med opptil 50 %.
Ny Pick it MM EVO – montert og justert fra fabrikken
Debut EVO 2 leveres med Pick it MM EVO, en ny MM-pickup utviklet i samarbeid med Ortofon. Pickupen har en utgangsspenning på 7 mV og benytter Ortofons split-pole-pin-teknologi, som Pro-Ject fremhever for sin flate frekvensrespons. Pickupen er ferdig montert og justert, slik at platespilleren kommer med et komplett pickup- og tonearmsoppsett fra fabrikken.
1,7 kg aluminiumstallerken med TPE-demping
Den 30 cm store tallerkenen er støpt i aluminium og veier 1,7 kg. Etter støpingen blir den bearbeidet og presisjonsbalansert i et eget produksjonstrinn. På innsiden sitter en TPE-ring som demper resonanser og bidrar til å redusere wow og flutter.
Aluminiumstallerkenen er antimagnetisk og kan derfor brukes sammen med MC-pickuper. Den har også en fordypning for plateetiketten og leveres med filtmatte. Dette gjør konstruksjonen klar for videre oppgraderinger, blant annet Pro-Jects True Balanced-løsning når en kompatibel pickup benyttes.
Elektronisk hastighetskontroll og dempet motor
Debut EVO 2 bruker remdrift med elektronisk hastighetskontroll. En bryter på undersiden lar deg velge mellom 33 og 45 o/min uten å flytte remmen manuelt. AC-motoren er montert i et dempet oppheng som reduserer overføringen av vibrasjoner, mens remmen ytterligere frikobler motoren fra drivverket.
Motoren forsynes via en intern DC/AC-generator som lager en ny sinuskurve til motoren. Pro-Ject bruker denne løsningen for å gi motoren en stabil strømforsyning og dermed forbedre hastighetsstabiliteten.
Tre dempeføtter gir et stabilt fundament
Platespilleren står på tre høydejusterbare føtter med solide aluminiumsdeler og TPE-avkobling. Trepunktsløsningen gjør det enklere å få spilleren stabil og korrekt i vater, også dersom underlaget ikke er helt jevnt. Sammen med den dempede tallerkenen, motvekten og motoropphenget inngår føttene i en konstruksjon der mekaniske vibrasjoner kontrolleres flere steder.
Utskiftbar phonokabel og mulighet for True Balanced
RCA-utgangene og strømtilkoblingen er integrert i selve plinten. De gullbelagte RCA-kontaktene gjør signalkabelen utskiftbar, og Debut EVO 2 leveres med Connect it Phono E RCA – en semi-symmetrisk phonokabel med kobberleder. Skjermingen er koblet i én ende av kabelen, og siden med gul markering skal kobles til mottakerenden.
Debut EVO 2 kan også oppgraderes til Pro-Jects True Balanced-system. For balansert drift må platespilleren utstyres med en MC-pickup eller Pick it PRO Balanced og benyttes sammen med en passende True Balanced-kabel og kompatibel balansert phonoforsterker.
Høydepunkter
- Pick it MM EVO-pickup, ferdig montert og justert
- 21,85 cm tonearm i ett stykke karbon
- 1,7 kg antimagnetisk aluminiumstallerken
- TPE-demping i tallerken, motvekt og føtter
- Elektronisk valg mellom 33 og 45 o/min
- Dempet AC-motor og presis remdrift
- Tre høydejusterbare, dempede metallføtter
- Kan oppgraderes til Pro-Ject True Balanced
+ For deg som vil vite mer
- Tonearmen har en effektiv masse på 7 g og en effektiv lengde på 21,85 cm.
- Den CNC-maskinerte lagerblokken i aluminium kombineres med et presist lavfriksjonslager for stabil og nøyaktig bevegelse.
- Det TPE-dempede motvektsloddet reduserer resonanser mellom tonearm og pickup med opptil 50 %.
- Tallerkenen roterer på en aksel i rustfritt stål montert i en bronseforing.
- Den antimagnetiske tallerkenen gjør det mulig å benytte MC-pickuper.
- Det avtakbare støvdekselet i akryl kan stå i forskjellige åpningsposisjoner.
+ Tips til bruk og tilbehør
- Bruk de tre høydejusterbare føttene til å sørge for at platespilleren står stabilt og korrekt i vater.
- Record Puck E er tilgjengelig separat og kan brukes for ytterligere demping og for å presse platen jevnt mot tallerkenen.
- Power Box S3 Phono er utviklet for å kunne strømforsyne både Debut EVO 2 og en kompatibel Pro-Ject phonoforsterker.
- True Balanced-drift krever en MC-pickup eller Pick it PRO Balanced, passende True Balanced-kabel og kompatibel balansert phonoforsterker.
- Den medfølgende Connect it Phono E RCA er semi-symmetrisk. Enden med gul markering skal kobles til mottakersiden.
+ Tekniske forklaringer
- TPE-demping: Termoplastisk elastomer brukes i tallerkenen, motvekten og føttene for å redusere og kontrollere mekaniske resonanser.
- Remdrift: Remmen frikobler motoren mekanisk fra drivverket og reduserer overføringen av motorvibrasjoner mot pickupen.
- DC/AC-generator: En intern generator lager en ny sinuskurve som brukes til å drive AC-motoren og forbedre hastighetsstabiliteten.
- Adaptiv antiskating: Systemet kompenserer for at skating-kraften varierer mellom de ytre og indre delene av platen.
- Antimagnetisk tallerken: Aluminiumskonstruksjonen gjør tallerkenen egnet for bruk sammen med MC-pickuper.
- True Balanced: Med en kompatibel MC-pickup eller Pick it PRO Balanced kan det balanserte signalet fra pickupen føres videre gjennom Pro-Jects True Balanced-system.
+ Ofte stilte spørsmål
- Følger pickup med? Ja. Pick it MM EVO er ferdig montert og justert.
- Må jeg flytte remmen for å bytte hastighet? Nei. 33 og 45 o/min velges elektronisk med bryteren på undersiden.
- Kan Debut EVO 2 brukes med MC-pickup? Ja. Den antimagnetiske aluminiumstallerkenen er egnet for bruk med MC-pickuper.
- Kan platespilleren brukes med balansert tilkobling? Ja. True Balanced krever en MC-pickup eller Pick it PRO Balanced samt kompatibel kabel og balansert phonoforsterker.
- Kan phonokabelen byttes? Ja. Debut EVO 2 har gullbelagte RCA-kontakter og avtakbar signalkabel.
- Følger støvdeksel med? Ja. Et avtakbart støvdeksel i akryl er inkludert.