Værbestandig høyttaler for hage og uteområder
Monitor Audio CLG160 er utviklet for deg som ønsker ekte hi-fi-inspirert lyd utendørs, uten at høyttaleren tar unødvendig oppmerksomhet i hagen eller på terrassen. Den er laget for montering ved bakkenivå i hage- og terrasseområder, men kan også monteres på tre, stolpe eller gjerde. Det gjør CLG160 til en fleksibel løsning for soner der vanlig innendørs høyttalerdesign ikke er egnet.
Robust konstruksjon for krevende forhold
Kabinettet er laget i en stiv, slagfast polymerkonstruksjon som er utviklet for å tåle ekstreme værforhold. CLG160 er IP55-klassifisert og har et oppgitt driftstemperaturområde fra -20 °C til 70 °C. Den mørkebrune finishen gjør at høyttaleren glir naturlig inn i hage- og landskapsmiljøer, og kabinettet kan males dersom installasjonen krever en annen visuell tilpasning.
Koaksial konstruksjon med bred spredning
CLG160 benytter en 15,24 cm MMP II bass/mellomtone kombinert med en 2,5 cm C-CAM Gold Dome-diskant som er koaksialt orientert. Denne løsningen er laget for å gi god spredning og jevn lyddekning i uteområder, der lytteposisjonen ofte varierer mer enn i et vanlig innendørs oppsett. Monitor Audio oppgir en spredning på 60 grader, følsomhet på 89 dB og maksimal lydtrykkapasitet på 107 dBA.

Fleksibel installasjon med mono eller stereo soner
Installasjonen er lagt opp slik at høyttaleren kan kobles i mono og drives av én forsterkerkanal. Den andre kanalen kan da brukes til subwoofer i et utendørs system, slik at nivået mellom bass og mellomtone/diskant kan balanseres enklere. Systemet kan også bygges som stereo dersom man ønsker separate venstre/høyre-soner i uteområdet.
Skjult kabelhåndtering og beskyttet tilkobling
CLG160 har innkapslet kabeltilkobling og skjult kabelhåndtering, noe som gir en ryddigere og mer robust installasjon utendørs. Høyttaleren har også PTC-overbelastningsbeskyttelse, som bidrar til økt driftssikkerhet i installasjoner der høyttaleren brukes over tid i krevende omgivelser.
Høydepunkter
- Værbestandig hagehøyttaler for uteområder
- 15,24 cm MMP II bass/mellomtone
- 2,5 cm C-CAM Gold Dome-diskant
- Koaksialt orientert driveroppsett
- IP55-klassifisert konstruksjon
- Driftstemperatur fra -20 °C til 70 °C
- 70/100 V linjenivå
- Skjult kabelhåndtering
+ For deg som vil vite mer
- CLG160 er beregnet for fast utendørs installasjon i hage, terrassemiljøer og andre værutsatte områder.
- Den kan brukes ved bakkenivå eller monteres på tre, stolpe eller gjerde, avhengig av installasjonsløsning.
- Høyttaleren er oppgitt med frekvensrespons fra 80 Hz til 30 kHz ved -6 dB.
- Effekthåndtering er oppgitt til 60 W RMS når delefilter er satt til minimum 80 Hz ved 12 dB/oktav.
- Anbefalt forsterkereffekt er 10–60 W per høyttaler.
+ Tips til bruk og tilbehør
- Plasser høyttaleren slik at spredningen dekker uteområdet der man vanligvis oppholder seg.
- Ved større uteområder kan flere høyttalere brukes for jevnere dekning i stedet for å spille én høyttaler svært høyt.
- Bruk egnet utendørs høyttalerkabel og sørg for ryddig, beskyttet kabelføring.
- CLG160 kan inngå i oppsett der én forsterkerkanal driver høyttaleren og den andre kanalen brukes til subwoofer.
- Ved behov for stereo kan installasjonen bygges med venstre/høyre-soner.
+ Tekniske forklaringer
- IP55: Angir at produktet er beskyttet mot støv i skadelig mengde og mot vannsprut fra flere retninger.
- MMP II: Monitor Audio sin bass/mellomtone-konstruksjon brukt i CLG160.
- C-CAM Gold Dome: Diskantteknologi fra Monitor Audio, her brukt i en koaksial plassering sammen med bass/mellomtoneelementet.
- Koaksial orientering: Diskanten er plassert i samme akse som bass/mellomtoneelementet, noe som bidrar til mer samlet spredning fra én høyttalerflate.
- PTC-overbelastningsbeskyttelse: En beskyttelsesfunksjon som bidrar til å beskytte høyttaleren ved belastning.
+ Ofte stilte spørsmål
- Kan CLG160 brukes utendørs? Ja, CLG160 er en værbestandig høyttaler med IP55-klassifisering.
- Kan høyttaleren monteres på gjerde eller stolpe? Ja, produsenten oppgir at den kan monteres på tre, stolpe eller hagegjerde.
- Kan finishen males? Ja, kabinettet leveres i mørk brun finish og kan males dersom installasjonen krever en annen farge.
- Er CLG160 egnet for stereo? Ja, systemet kan bygges med stereo venstre/høyre-soner dersom ønsket.
- Er dette en aktiv høyttaler? Nei, produsenten oppgir anbefalt forsterkereffekt på 10–60 W per høyttaler.